İtalya’da çocuk tutuklulara “işkence” iddiası: 13 gardiyan gözaltında

İtalya’da çocuk tutukevlerindeki tutuklulara işkence ve kötü muamele uyguladığı iddia edilen 13 gardiyan gözaltına alındı, sekiz diğer yetkili görevden uzaklaştırıldı. Olayı soruşturan savcılar, soruşturmaya konu olan iddiaların 2022 yılından günümüze kadar uzandığını bildirdi. Milano Başsavcısı Marcello Viola, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Bu, acı verici bir olay ve kurumlarımızın tarihinde kötü bir sayfa” dedi.

İtalya’daki Milano Savcılığı, 13 gardiyanın çocuk tutuklulara işkence ve kötü muamele şüphesiyle polis tarafından gözaltına alındığını açıkladı. Savcılığın açıklamasına göre, 12’si Milano’daki Cesare Beccaria çocuk tutukevinde çalışanlar olmak üzere gözaltına alınan 13 gardiyanın yanı sıra, sekiz diğer yetkili de görevden uzaklaştırıldı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, soruşturmaya konu olan çocuk tutukevinde 50 gardiyan bulunsa da 20 yıldır bir müdürü bulunmuyor. Tutukevinden konuya ilişkin bir açıklama yapılmazken, ülkedeki gardiyanların temsil eden sendika, soruşturma haberleri karşısında ‘dehşete düştüklerini’ ifade etti. SAPPE sendikasından yapılan açıklamada, “Tüm İtalya’daki çocuk tutukevi gardiyanlarının profesyonellik ve insanlık ile faaliyet gösterdiğini biliyoruz… Ancak, her zaman olduğu gibi yargı mercilerinin bu konuya mümkün olan en kısa zaman içinde ışık tutacağına güveniyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“Bu, acı verici bir olay”

Savcılığın açıklamasına göre, soruşturma, tutuklu hakları ombudsmanının raporları üzerine başlatıldı ve soruşturmada hem tutuklu erkek çocukların ifadelerinden hem de hapishane içinden alınan ses kayıtları ile kamera görüntülerinden yararlanıldı. Olayı soruşturan savcılar, soruşturmaya konu olan iddiaların 2022 yılından günümüze kadar uzandığını bildirdi. Milano Başsavcısı Marcello Viola, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Bu, acı verici bir olay ve kurumlarımızın tarihinde kötü bir sayfa” dedi.

Soruşturmaya konu olan iddialar hakkında konuşan Viola, tutuklu çocukların ellerinin kelepçeli olduğunu ve dolayısıyla kendilerini koruyamadıklarını, vücutlarında iz kalmayacak şekilde darp edildiklerini anlattı. Savcı Letizia Mannella da basına yaptığı açıklamada, “Şüpheliler, eylemlerinin kötü davranışlar karşısında eğitim amacı taşıdığı iddiasıyla meşru olduğuna inanıyordu ancak bu, aksine hukuksuz bir şiddetti” diye konuştu. 

Antigone tutuklu hakları örgütünün paylaştığı verilere göre, şubat ayı sonu itibarıyla İtalya’daki 17 merkezde tutulan 532 çocuk tutuklu bulunuyor. Bu sayı, 2022 yılında 381’di. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir