Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen bu 1 Mayıs’ta da işçi Taksim’e çıkarılmadı

İstanbul’daki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde işçi yine “engellendi”. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in çağrısıyla binlerce emekçi, dün Saraçhane’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Taksim Meydanı’na yürümek için bir araya geldi. Saraçhane ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi alınırken bölgedeki yollar trafiğe kapatıldı. Bozdoğan Kemeri çevik kuvvet ve TOMA’larca ablukaya alındı. Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs kutlamalarının yapılmasının engellenmesi hakkında Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararına karşın Saraçhane’de toplanarak Taksim’e yürümek isteyen emekçilere polis engel oldu.

‘DEVLET BENDEN Mİ KORKUYOR?’

Taksim’e çıkmak isteyen bazı siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerine polis biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti. Polisin müdahalesinin ardından bazı göstericiler fenalık geçirdi. Biber gazından etkilenen emekli bir yurttaş polis barikatının karşısına geçerek yaşananlara tepki gösterdi. Yalnızca 10 bin TL emekli maaşı aldığını ve geçinemediğini ifade eden yurttaş, “Ben emekliyim, bu devlet benden mi korkuyor?” dedi.

‘HALKIN İRADESİNİ TANIYACAKLAR’

KESK Genel Sekreteri Sevgi Yılmaz da “‘Çekildi’ demek doğru değil, bu açıklama bize haksızlık olur. Burada bir şiddet uygulanıyor, polis gaz ile saldırıyor. Biz kaygı duyuyoruz, istemediğimiz olayların önünü açmasınlar” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir